Turistika na koni

Turistika na koni

U nás si můžete užít turistiky v sedle horských mimochodníků. Naši koně jsou vychováni a vycvičeni tak, aby dokázali vyhovět širokému spektru našich zákazníků, mezi kterými jsou jak zkušení jezdci, tak úplní začátečníci. S každým naším zákazníkem jsme schopni vymyslet vyjížďku, či delší výlet na koni přesně dle jeho přání a schopností. Pro jasnější představu je zde uvedeno několik základních typů vyjížděk, které u nás můžete podniknout, ale samozřejmě lze vymyslet i něco úplně nového. 

Nabídka vyjížděk je přizpůsobena těmto skupinám zákazníků: 

Nejezdci - lidé, co nemají vůbec žádné zkušenosti s jízdou na koni

Začátečníci - lidé, co už na koni jeli, ale nejsou si jistí a potřebují poradit

Jezdci - jezdí pravidelně , stačí jim krátké seznámení s koněm a zvládnou i náročnější jízdu

Zkušení jezdci - Vědí si s koněm rady v každé situaci a nezaskočí je žádný terén

Omlouváme se, ale nemůžeme svézt na koni žádnou osobu, která je těžší, než 90 kg.

Ochutnávka mimochodu v těžkém terénu

Tento typ vyjížďky upřednostní všichni zkušenější jezdci a "koňaři", kteří se k nám vydají, aby se seznámili s plemenem, které chováme a vyzkoušeli si, jak suverénně a stabilně se pohybuje horský mimochodník nejen na rovině, ale i ve strmých svazích a lesním prostředí.  

Adrenalinová jízda 

Milovníky vzrušení a dobrodružství zavezou naši horští koně do překrásných míst, plných úzkých steziček mezi skalami , skalnatých "kaňonů", říček a jeskyní. I ti nejotrlejší se mohou zapotit při sjíždění prudkých srázů a šplhání do příkrých skalnatých kopců. Nezbude vám nic jiného, než zapomenout na strach a důvěřovat šikovnému koni pod sebou, že ví, kam šlape.

Vyjížďka pro zamilované s piknikem 

Jen těžko může být něco romantičtějšího, než rande v sedle. Hlavně když se společně jede krásnou krajinou, plnou lesů, skal a rozkvetlých luk. Je libo malý piknik u lesní studánky, nebo v sadě kvetoucích jabloní? Nezapomenutelný výlet na koních nejen pro všechny zamilované, ale třeba i pro dobré kamarádky.

Vyjížďka pro začátečníky 

Vhodná pro všechny, pro které není sedlo přímo domovem, ale přesto by rádi viděli, jak krásný je svět ze hřbetu koně a to třeba i poprvé v životě. Jede se krokem, v úplném klidu a pokud si zákazník není jistý v samostatném řízení koně, vede průvodce jeho koně na vodítku a po cestě mu vysvětluje, jak koně ovládat. Takovou akci bez problémů zvládnou i děti nebo senioři.

Příprava nejezdce, či začátečníka na vyjížďku: 

Výlet na koni do přírody, což znamená do volnosti, kde člověk musí s koněm spolehlivě poradit, není totéž, jako projet se v bezpečně uzavřené ohradě, nebo na jízdárně, kde by nás nemělo potkat žádné překvapení a proto "do terénu" nemůže vyjet někdo, kdo o jízdě na koni neví absolutně nic.Přesto bychom rádi nabídli výpravy na koních nejen zkušeným jezdcům, ale i těm, kteří se s koněm teprve chtějí seznámit.Proto vás na vyjížďku pečlivě připravíme.Nejsme jízdárna, ani jezdecký klub, provozující školu jezdectví, proto vás zasvětíme pouze do problematiky turistiky s koňmi.Příprava úplného začátečníka na vyjížďku probíhá takto:Nejdříve vám vysvětlíme, jak bude vyjížďka probíhat a základní princip dorozumění se s koněm. Poté vás seznámíme s koněm, na kterém pojedete, budete si ho moci pohladit a když se ho nebudete bát, pomůžeme vám na něj nasednout. Vyčkejte naší pomoci při nasedání i v případě, že máte pocit, že na koně dokážete nasednout zcela samostatně.Někdy se stane, že to nejde tak snadno, jak člověk myslí a nesprávným nasednutím se může jezdec i kůň nejen vylekat, ale i zranit. Po nasednutí na koně vám průvodce vysvětlí, na co si dávat pozor a jak koně na vyjížďce řídit, což si budete moci vyzkoušet v kruhové ohradě, nebo na jízdárně. Po tomto malém tréninku, který bude trvat, podle vašich zkušeností a dovedností 10 - 30 minut, vyjedeme společně na vyjížďku.Trasa a délka vyjížďky se vždy přizpůsobuje tomu, jak se cítí náš zákazník a jak náročnou vyjížďku je schopen zvládnout. Jednoduché krokové vyjížďky, travající hodinu nevyžadují příliš složitou přípravu, na delší a náročnější akce je třeba se připravit pečlivěji a úvodní trénink může trvat déle, než 30 minut.Nezapomeňte na vhodnou obuv - boty s hrubší podrážkou ( hladká ve třmenech klouže a hrozí zapadnutí nohy do třmenu, nebo vyklouznutí ven) .Příliš široké boty se do třmenů nemusí vejít. Krátké kalhoty jsou pro jízdu na koni naprosto nevhodné, jezdec si v nich snadno odře nohy. Prosíme zkontrolujte také, zda nemáte na kalhotech nějaké cvočky, či ozdoby, které by mohly poškrábat kůži sedla.

Společné akce s hobby koňmi bývají nejen zábavné, ale zajisté na nich potkáme i spoustu zajímavých lidí s podobnými zájmy. Důležitou součástí mnoha radostí, které skýtá hobby jezdectví, je turistika na koni.Jde v podstatě o odvětví klasické pěší turistiky a zastřešuje ho Klub Českých turistů. Nejen na území ČR, ale i v zahraničí již existuje rozsáhlá síť tzv. koňských stezek, speciálně upravených a značených pro koně a jezdce. Na koňských stezkách, propojujících zajímavé turistické cíle, najdeme mnoho stanic koňské turistiky, kde se můžeme ubytovat i s koněm, jsme-li na dlouhé cestě, vyžadující přenocování. Můžeme se tak na koni vydat mnohem dál, než je okolí našeho domova, nebo stáje, odkud máme koně půjčeného, dokonce se můžeme v sedle vydat i do zahraničí. Přenocování ve stanicích turistiky na koni je pohodlnější varianta klasických tzv. "puťáků", při kterých se jezdec na koni vydává na vícedenní výlet, na kterém nocuje "pod širákem" anebo ve stanu. Romantický nocleh pod širým nebem je sice krásný, ale když máme smůlu a zastihne nás třeba bouřka, nemáme střechu nad hlavou a domů se můžeme vrátit jedině na koni, není to nic moc. Pro turistiku na koni existují speciální mapy s vyznačenými stezkami i stanicemi.Putování na koni je zcela mimořádný zážitek. Nejen že vidíme svět z jiné, než obvyklé perspektivy a něco nového si při tom naučíme, ale zažijeme při něm harmonii a spolupráci nejen s koněm, ale i ve skupině jezdců vzájemně mezi sebou. Mnoho lidí je citlivých také na zvláštní, jemnou, klidnou, ale silnou energii, kterou koně předávají a cítí se v jejich přítomnosti nevysvětlitelně dobře.

O TURISTICE NA KONI
Za starých časů byli koně zcela neodmyslitelnou součástí lidského života a bylo zcela běžné, že člověk se na svého koně spoléhal nejen coby na svého druha na cestách, ale také jako na svůj jediný dopravní prostředek. Ačkoli postupem času a modernizace nahradila koně technika, jejich neobyčejné kouzlo na nás působí dodnes a kůň z našeho světa rozhodně nevymizí. Mnoho lidí se s potěšením věnuje nejrůznějším typům jezdeckých sportů, ale je čím dál více také takzvaných "hobby koní", což jsou zvířata majitelů, kteří si koníka pořizují nikoli pro sportovní účely, ale jako zdroj potěšení a rodinného kamaráda, se kterým se dá toulat pěknou přírodou a relaxovat, užít si dovolenou v sedle, nebo si občas i zajet nějaký ten "hobby závod", což je soutěž, které se mohou zúčastnit i jezdci, kteří nejsou profesionálové a nevlastní ani jezdeckou licenci.


  Rozhodli jsme se vyzkoušet putování na koni, nebo jen krátkou vyjížďku. Měli bychom se tedy poučit o tom, jak se na jízdu na koni správně připravit a co od této zkušenosti můžeme očekávat. V první řadě si musíme uvědomit, že kůň, ačkoli je to krásné a inteligentní zvíře, je především průměrně 400 kilová hora svalů s obrovskou silou, která nás může vážně poranit, nebo i zabít, pokud nebudeme dodržovat pravidla bezpečnosti. Zacházet s koněm není tak jednoduché, jak může na první pohled vypadat. Vypracovali jsme pro vás tedy jednoduchý seznam sedmi pravidel bezpečnosti při vyjížďce na koni:Aby bylo jasné, co se těmito pravidly myslí a proč jsou důležitá, každé z nich podrobněji vysvětlíme: 

Pravidla bezpečnosti na vyjížďce

  1. Vždy respektovat pokyny průvodce
  2. Všichni se musí přizpůsobit nejslabšímu členu skupiny
  3. Skupina se drží pohromadě a spolupracuje
  4. Jezdec musí mít vhodnou obuv, oblečení a chrániče
  5. Nikdy neriskovat a nepřeceňovat své schopnosti
  6. Jezdec musí být v dobré fyzické a psychické kondici.
  7. Každý musí mít u sebe doklady a telefon 

1.PRAVIDLO: VŽDY RESPEKTOVAT POKYNY PRUVODCE

  Jakmile přicházíte do styku s koněm, jste mu vydání na milost a nemilost, neboť on je tisícinásobně silnější, než vy. Stačí jediný nesprávný pohyb a obrovské zvíře se lekne a praští vás hlavou, kopne, nebo se pod vámi na vyjížďce rozcválá a budete se na něm cítit bezmocní.
Zacházení s koněm není jednoduché a má svá pravidla a úskalí, která chápe jen zkušený člověk, který s koňmi pracuje denně. Proto je bezpodmínečně nutné respektovat pokyny průvodce, který ví, co dělá a vašeho koně dokonale zná a dovede předvídat jeho chování. Průvodce vám bude trpělivě a klidným hlasem vysvětlovat přesně krok po kroku, co máte dělat a na co si máte dát pozor. Nebojte se ho na cokoli zeptat, pokud si v čemkoli nebudete jistí. Je to mnohem lepší, než riskovat a způsobit sobě, či druhým neštěstí. 

2.PRAVIDLO: VŠICHNI SE MUSÍ PŘIZPUSOBIT NEJSLABŠÍMU ČLENU VÝPRAVY

Toto pravidlo platí i v běžné turistice. U turistiky na koních je ještě důležitější, neboť tím, že nepřizpůsobíme tempo chůze nejpomalejšímu na pěší výpravě, vystavujeme tuto osobu pouze přetížení a únavě, ovšem nepřizpůsobíme-li tempo a typ vyjížďky nejslabšímu, či nejméně zkušenému jezdci na koni, vystavujeme ho nebezpečí pádu a tím i úrazu, nebo dokonce smrti. Takže je nutné být ohleduplný.
Skupina vždy čeká na nejpomalejšího a na nejméně zkušeného člena výpravy


3.PRAVIDLO: SKUPINA SE MUSÍ DRŽET POHROMADĚ A SPOLUPRACOVAT

Je nutné vždy vycházet z toho, že kůň je ze své přirozenosti stádové zvíře, řídí se tedy stádovým instinktem, který mu velí vždy se držet s ostatními členy jeho stáda, nebo jinými koňmi a napodobovat jejich jednání. V praxi to vypadá tak, že například nastane situace: Skupina čtyř koní jede na výlet, všichni pěkně pohromadě. Jeden neukázněný jezdec pobídne svého koně, protože se chce trochu proběhnout. Kůň vyrazí dopředu, jezdec je ovšem nezkušený a koně přestane ovládat. Kůň se řítí pryč. Ostatní koně to vidí a jelikož jim stádový pud velí držet se pohromadě, také se rozběhnou. Pokud na nich nesedí velmi zkušení jezdci, kteří je dovedou zadržet, rozběhnou se neřízeně i s lidmi na zádech. Vše může dopadnout tak, že všichni spadnou a koně spolu utečou, nedej bože někam na silnici, kde mohou způsobit další neštěstí. Proto je nezbytně nutné, aby se výprava nezkušených jezdců držela vždy pohromadě a aby spolupracovala jako jeden tým.¨ Ten, kdo jede vepředu, vždy hlásí těm, co jedou za ním, na co si mají dát pozor - například, že bude projíždět velké auto, aby se nelekli, nebo že napravo na cestě je díra, která se musí obejít, že kus od cesty se pase srnka a mohla by polekat koně, takže je lepší zastavit atd. Tuto funkci plní průvodce. Kdo nerespektuje týmovou práci, ohrožuje nejen sám sebe, ale i všechny ostatní členy výpravy. Při putování na koních se staráme jeden o druhého. Může to být přínosným zážitkem pro pár, pro rodinu, ale i pro tým spolupracujících kolegů.


4. PRAVIDLO: JEZDEC MUSÍ POUŽÍVAT VHODNOU OBUV, OBLEČENÍ A CHRÁNIČE

Vhodná obuv jsou pohodlné a pevné tenisky s neklouzavou podrážkou, aby noha nevypadla ze třmenu, nebo ideálně
jezdecká obuv. Vhodné oblečení je triko, případně i mikina s dlouhým rukávem a to i když je venku teplo, pokud s koněm projdete kolem nějakého vysokého keře mohou vás poškrábat větve na rukou. Horší varianta je kdyby jste spadli z koně a měli při tom krátké rukávy, tak se můžete velmi odřít. Totéž platí pro kalhoty - musí být dlouhé, aby chránily celé lýtko a musí být pevné, aby se nevyhrnovaly nohavice. Obvyklé turistické letní oblečení - triko, či tílko s krátkým rukávem a šortky, je nepřijatelné a nedá se v něj jezdit. Vhodné jsou staré, pohodlné a dobře padnoucí džíny. Na delší výpravu si určitě vezměte mikinu, či bundu, která se dá svinout a přivázat za sedlo a použít v případě, že se během výletu ochladí, dobré je mít s sebou i lehkou pláštěnku. Boty ani vhodné oblečení nepůjčujeme. Použití chráničů - jezdecké helmy, je pro dospělé dobrovolné, pro děti povinné. Půjčujeme helmy a westernové klobouky (protože je vždy dobré mít pokrývku hlavy, kvůli případným šlehajícím větvím, či dešti).


5.PRAVIDLO: NIKDY NERISKOVAT A NEPŘECEŇOVAT SVÉ SCHOPNOSTI


Nezkušený jezdec by neměl s koněm nikdy zkoušet v terénu udělat cokoliv, co ještě nikdy nedělal, nebo co mu nevysvětlil průvodce. Platí pravidlo nedělat nic, čím si nejste stoprocentně jistí, že to zvládnete. Cítíte-li se například v kroku na koni nestabilně a vratce, nezkoušejte ho pobízet aby jste začali klusat nebo cválat, zbytečně by jste tím riskovali pád s koně.Máte-li pocit, že kůň vás nerespektuje a dělá si co chce a vaše autorita na něj prostě nestačí, ať se snažíte jakkoli, je lépe to vzdát a ve vyjížďce nepokračovat. Kdykoli v průběhu cesty můžete upřímně říci průvodci, že nechcete pokračovat a on pro vás zavolá doprovodné vozidlo. Nespoléhejte se na to, že "cestou se to nějak poddá", protože cestou může naopak vzniknout ještě náročnější situace a pokud koně neovládáte, může dopadnout tragicky nejen pro vás, ale i pro ostatní účastníky výpravy, jak bylo vysvětleno v pravidle číslo 3. Nikdy neberte jízdu na koni jako výzvu, při které si dokážete, že koně zvládnete, i když vás neposlouchá, protože v takovém případě ho nezvládnete nebot je nesrovnatelně silnější, než vy. Kůň velmi dobře pozná, zda jste si jisti, že ho psychicky (nikoli silou, protože to je nemožné) ovládnete. V tom případě vás bude respektovat. Ale pokud svým schopnostem sami nevěříte, pozná to i kůň a bude si dělat, co chce on.


6.PRAVIDLO: NEJET NA KONI POKUD SE NECÍTÍM PSYCHICKY ČI FYZICKY DOBŘE


Jízda na koni je pro tělo blahodárná, pracují při ní svaly, které běžně nepoužíváte, což poznáte podle toho, že druhý den po vyjížďce vás bude všude možně bolet, musíte držet záda rovně, což vám prospěje, děláte-li sedavé zaměstnání, nebo máte-li lehké potíže s páteří. Pokud však právě proděláváte nachlazení, chřipku, či jinou chorobu, nebo máte-li ztuhlé a bolestivé svalstvo z předešlého sportování, při jízdě na koni se vaše problémy pravděpodobně ještě zhorší, protože pro nezkušeného člověka je celkem náročná. Pokud nejste v psychické pohodě, především pokud se koně bojíte, nebo máte zlost, bude se to projevovat tím, že budete napjatí a vaše doteky i pohyby budou křečovité a trhavé, plné stresu. Stres se na koně okamžitě přenese a kůň ho také bude projevovat, přestane být klidný a poddajný, bude mít pocit, že hrozí nějaké nebezpečí a bude se vám bránit a tím pádem bude vyšší riziko nějaké nenadálé, nepříjemné události. Proto jezděte na koni jen pokud dokážete zachovat klid.


7.PRAVIDLO: MÍT U SEBE MOBILNÍ TELEFON A DOKLADY 

Toto pravidlo je důležité v krajní situaci, která se nám nikdy nestala, nicméně i na ni musíme být připraveni, kdy jezdec, navzdory pokynům průvodce, naprosto nezvládne koně, který s ním uteče a jezdec někde spadne.V tom případě musí mít u sebe telefon, aby se mohl spojit s průvodcem, pokud není na dohled. Doklady je vhodné u sebe mít v každé situaci, nejen na koni.